Císařsko-královská olomoucká pevnost
Největší fortifikační systém ve střední Evropě

Jesenický dřevorubec

Datum vydání

Fort Radíkov o. s. zve na soutěž Jesenický dřevorubec
Na víkend 17. a 18. srpna připravujeme akci, která ještě v blízkém okolí Olomouce nebyla. Sobota 17.8. bude na fortu věnována především návštěvníkům, kteří se zajímají o zpracování dřeva. Budou si moct vyzkoušet řezat kulatinu motorovou řetězovou pilou, také uvidí co dokáže křovinořez a podle zájmu si ho budou moct vyzkoušet. Předvedeme činnost zahradního drtiče větví. K dispozici bude dřevěný terč pro házení nožem a sekerou. Také bude připravena „kláda“ pro hod na dálku po vzoru kanadských dřevorubců. Hlavně pro děti bude připraven špalek pro zarážení hřebíků jednou ranou kladivem.

Program vyvrcholí v neděli 18. srpna samotnou dřevorubeckou soutěží, kterou bude řídit mistr republiky v řezání motorovou pilou Jiří Vorlíček. Svoje umění s motorovou pilou předvedou dřevosochaři. Pokusí se „vymodelovat“ jednu z nejznámějších postav Moravy. Zájemci si budou moct prohlédnout výstavku historických motorových pil a některé i v činnosti.

Soutěžící čekají na dráze čtyři disciplíny. Výměna řetězu na pile, odřezání „kolečka“ na volně stojícím polenu, odřezání dalšího kolečka ruční pilou a štípání polena sekerou. Dopoledne proběhne první kolo a od jedné hodiny finálové kolo.

Před začátkem finále proběhne dřevorubecká show Jiřího Vorlíčka, dokáže například za tři minuty vyřezat motorovou pilou z jednoho kusu kulatiny ptačí budku. Další atrakcí bude házení dvoubřitou sekerou na terč.

Po oba dny budou probíhat i standardní prohlídky fortu. V neděli bude na fortu prvních 50 piv zdarma.

Podrobný program je uveden na přiloženém letáku. ]