Císařsko-královská olomoucká pevnost
Největší fortifikační systém ve střední Evropě

Oslavy 140. výročí návštěvy císaře Františka Josefa na fortu Radíkov

Datum vydání

Oslavy se konají ve dnech 1.9. a 2.9. 2012. Fort Radíkov bude otevřen od 9 do 18 hodin a mimo standardní prohlídky bude v sobotu probíhat akce geocachingu – sub-event „Mega Moravia 2012“. V 15,45 proběhne přednáška olomouckého historika Michaela Viktoříka na téma „Pevnost Olomouc“.

Po oba dny bude v provozu jarmak a výstava zaměřená na „francjosefofskou“ dobu. Budou k vidění originály mincí a bankovek, poštovní známky, korespondenční lístky, medaile jak vojenské, tak civilní, pamětní, odznaky, pohlednice a další drobné předměty. Pro skutečné milovníky fortů je připraveno překvapení v podobě premiérové prezentace vzácného dokumentu s originálními podpisy důstojnického sboru olomouckého pevnostního vojska“, vše ze sbírek známého olomouckého sběratele Josefa Moši. Jako suvenýr si budou moct návštěvníci koupit pamětní medaili na které je portrét císaře Františka Josefa I. a na rubu olomoucká orlice, kterou Marie Terezie „polepšila“ o prsní štítek s iniciálami FMT a řetězem kolem krku.

Premiéru bude mít závodní trať v suchém příkopu o délce 750 m. Zveme širokou veřejnost aby se zúčastnila ustanovení úvodního rekordu tratě. Startovat se bude průběžně po oba dny.

Vyvrcholením oslav bude příjezd samotného císaře Františka Josefa I., který začne svoji inspekční cestu na Sv. Kopečku v neděli 2.9.2012 v 10 hodin návštěvou baziliky minor, muzea Matice Svatokopecké, zastaví se u „curibunda“, kde bude přivítán Hanáky v krojích a po císařském obědě v restauraci U Macků se spolu s vojenským doprovodem přesune v kočáře na fort v Radíkově, kde jej ve 13 hodin přivítá posádka fortu. Bude následovat prohlídka fortu a manévry, které prokáží bojeschopnost posádky proti útoku Prusů..

Program císaře Františka Josefa I. na den 2.9. 2012

10:00 - Příjezd císaře v doprovodu vojska na Svatý Kopeček
- přivítání císaře na Sadovém náměstí u kramářských boudek
- návštěva císaře v bazilice minor
- návštěva císaře výstavy k historii regionu

11:15 - Slavnostní oběd v restauraci U Macků

12:15 - Odjezd císaře na radíkovský fort

13:00 - Slavnostní přivítání císaře na fortu Radíkov

13:15 - Přehlídka posádky fortu

13:30 – Prohlídka fortu

14:00 – Manévry – nácvik odražení Prusů útočících na fort